Af Per Salling, Danmarksdemokraterne
Danmarksdemokraterne: Vi skal passe på det vigtigste i Jammerbugt
Budgetforhandlinger handler om kroner og øre – men først og fremmest handler de om mennesker og om, hvilken kommune vi ønsker at have.
For Danmarksdemokraterne har det været vigtigt at gå konstruktivt ind i årets budgetforhandlinger og samtidig sætte tydelige aftryk på de områder, der betyder meget for os: vores ældre, folkeskolen og de lokale fællesskaber.
På skoleområdet er vi derfor særligt tilfredse med, at vi har været med til at sikre 1,6 mio. kr. ekstra til de mindre folkeskoler. De små skoler er ikke bare undervisningssteder. De er en vigtig del af de lokalsamfund, de ligger i, og dem skal vi passe på.
Vi har samtidig bidraget væsentligt til, at juniormesterlæreordningen på Saltum Skole kan bevares. Børn og unge er forskellige, og derfor skal vores folkeskole også rumme forskellige veje til læring og uddannelse.
Endelig har vi som en del af budgetforliget været med til at sikre 5 mio. kr. ekstra til de større skoler, så de får mulighed for at fastholde et klasseloft på 24 elever.
Det er resultater, vi er stolte af. De viser samtidig noget grundlæggende om vores tilgang: Der skal være plads til både de små og de store skoler og til forskellige veje for forskellige børn.
Ældreområdet skal også prioriteres
Vi vil fortsat arbejde for at skabe mere tid til pleje, omsorg og nærvær i ældreplejen. Derfor ønsker vi, at Jammerbugt Kommune undersøger mulighederne for at bruge kunstig intelligens og anden velfærdsteknologi til at reducere administration og tidskrævende rutineopgaver.
Teknologien skal ikke erstatte mennesker. Tværtimod skal den være med til at frigøre medarbejdernes tid, så den kan bruges hos de ældre.
Vi ønsker også, at kommunens aktivitetscentre udnyttes endnu bedre til gavn for blandt andet hjemmeboende ældre, borgere med demens og deres pårørende. Før vi opfinder nye tilbud eller bygger nyt, bør vi se grundigt på, hvordan vi får mere ud af de gode faciliteter og fællesskaber, vi allerede har.
Vores unge skal kende det samfund, de skal føre videre
Danmarksdemokraterne ønsker desuden, at der arbejdes videre med vores forslag om en fælles dannelsesrejse til København for alle kommunens elever i 9. klasse.
Her skal eleverne blandt andet opleve Folketinget og møde dansk demokrati, historie og kulturarv. Det skal ikke være en turisttur, men en del af folkeskolens dannelsesopgave – og muligheden skal være der for alle unge, uanset familiens økonomiske baggrund.
Politik skabes gennem samarbejde
Et budgetforlig bliver ikke til af sig selv. Det kræver vilje til at prioritere, forhandle og finde løsninger sammen med andre.
Derfor fortjener Kjeld Hedegård en særlig anerkendelse for sin indsats og sine stærke forhandlingsevner under budgetforhandlingerne. Det har været vigtigt for de resultater, vi som Danmarksdemokrater har kunnet være med til at få på plads.
Jeg vil samtidig gerne rette en tak til vores formand Janne Altenburg for hendes hjælp, råd og vejledning undervejs. Et godt politisk resultat er sjældent én persons fortjeneste. Det skabes gennem samarbejde og ved at holde fast i det, man gik ind i forhandlingerne for.
Vi har fået nogle gode og konkrete resultater med hjem. Men vi er ikke færdige.
For Danmarksdemokraterne handler ansvarlig kommunalpolitik om at bruge borgernes penge med omtanke og prioritere det vigtigste: vores ældre, vores børn og de lokalsamfund, der binder Jammerbugt Kommune sammen.







