Vestdansk Mesterskab i Aabybro blev en succes

Mathias Barslev og Sebastian Porsborg Foto: Aabybro IF Svømning

Aabybro IF Svømning har fået mange roser for deres afvikling på både bespisning/ overnatningsdelen, men også ift. afviklingen af stævnet i svømmehallen.

Stefan Stenberg Sørensen – Cheftræner AAIF Svømning fortæller;

Vores planlægning har været god – Der har ikke været udfordringer undervejs, hvilket vi kan klappe os selv på skulderen over. ”Når stævneledelsen kan slappe af, når stævnet begynder, så virker setup og planlægningen er lykkes”.

-- annonce ---

Efter stævnet blev svømmerne inddelt i Medleykombinations-niveauer. En konkurrence, der ud fra deres tider uddeles point i de løb, de har svømmet. Der blev delt trofæer ud til svømmere i basisniveau (under 1700p), Niveau 1 (1700-2200), Niveau 2 (2201-2500) og Niveau 3 (mere end 2500). Heraf fik Aabybro to svømmere i Niveau 1.

Vi troede, vi skulle blive udfordret af, at der var lokalopvisning i den anden hal, men det blev slet ikke en udfordring. Alt forløb ganske fint på trods af den store mængde af mennesker i DGI-Huset denne dag.

Aabybro-svømmerne klarede sig rigtig godt ved stævnet og vi kan stolte fortælle at Sebastian Porsborg vandt 50m bryst og kan nu kalde sig Vestdansk Mester (Jylland-Fyn) i sin aldersgruppe.

Derudover tog Mathias Barslev bronzemedalje i 100m Rygsvømning.

Vi har både haft svømmere til Vestdanske Årgangsmesterskaber i Thisted (4 stk.) og selvfølgelig til Vestdanske Børnemesterskaber her i Aabybro (5 stk.). Det er gået over al forventning med kvalifikationerne i dette forår. Ikke mindre end 11 svømmere kvalificeret til de vestdanske mesterskaber, heriblandt også 2, der var i Vejle tidligere i marts måned.

Antallet er ikke set så højt i mange år i Aabybro. Det er også meget længe siden Aabybro har vundet medaljer til et vestdansk mesterskab.