AF Otto Kjær Rugmarken 41, Fjerritslev
Fjerritslev Fjernvarmeværk vil måske investere 134 mill. kr.
Fjernvarmeværket afholder generalforsamling d. 19. marts kl. 19,30 i Fjerritslev Vandrerhjem, og jeg har anmodet om at få en orientering til mødedeltagerne om status og planer for nye energiproduktionstyper som solceller, vindmøller og Geotermi som er en vedvarende energiform.
Geotermisk energi findes i undergrunden i form af varmt saltholdigt vand, og det mener bestyrelsen kan være attraktivt for varmeværket, da der er en saltpude i undergrunden lige udenfor Fjerritslev.
Geotermiske boringer koster 134 mill. kr. pr. boring så spændende at høre hvor mange der er behov for. Endvidere forventer jeg at der på mødet orienteres om hvordan vederlag for bestyrelsesarbejdet fastsættes?
Kommunens varmeplan oplyser om Geotermi:
der er ifølge GEUS et potentiale i kommunen for Geotermi. Men et geotermianlæg er dyrt at etablere, og der er aldrig 100% sikkerhed for temperatur og vandmængder og derfor vil flere varmeværker i kommunen skulle gå sammen dels for at få et tilstrækkeligt varmebehov og minimere risikoen.
Her kunne kommunen være proaktiv ved at tage initiativ til at undersøge og informere varmeværkerne i kommunen om hvor der er potentiale til disse anlæg, således at de kunne gå sammen om etablering af et geotermianlæg.