Ukrudtsbrænder antændte brand i stakit ved rækkehus i Brovst
Beredskabet var hurtigt fremme – bøde venter for brud på beredskabsloven
Torsdag den 24. juli kl. 12.10 rykkede beredskabet ud til en brand på Agertoften i Brovst, hvor der var opstået ild i et stakit ved et rækkehus.
Ifølge politikommissær Ditte Andersen fra sagscenteret hos Hjørring Politi skyldtes branden brug af en ukrudtsbrænder, som havde fået fat i det tørre materiale omkring hegnet.
Heldigvis var beredskabet hurtigt fremme på stedet og fik hurtigt slukket ilden, før den nåede at sprede sig yderligere. Brandstedet blev hurtigt frigivet igen.
Den uheldige hændelse får dog et efterspil. Brug af ukrudtsbrænder under forhold, der kan føre til brand, er i strid med beredskabsloven, og der venter nu en bøde til den ansvarlige.
Politiet opfordrer til, at man viser ekstra forsigtighed, hvis man bruger ukrudtsbrænder – især i tørre perioder – og minder om, at man altid har ansvar for de konsekvenser, det kan føre med sig.

