ForsideBrovstTre unge stjæler biler og kabine-scooter i Brovst

Tre unge stjæler biler og kabine-scooter i Brovst

Tre unge stjæler biler og kabine-scooter i Brovst

Politikommissær Lars Jensen fra sagscenteret hos Nordjyllands Politi i Hjørring oplyser, at tre unge er blevet sigtet for tyveri af biler og en kabine-scooter. Sagen har desuden indblandet en soloulykke og mistanke om narkopåvirkning.

Søndag morgen modtog politiet anmeldelse om en stjålet bil på Blokhusvej. Bilen blev senere standset af politiet, og de tre unge – en 17-årig dreng, en 16-årig pige og en 14-årig dreng – blev taget med til afhøring på stationen. Alle blev senere løsladt.

Senere samme dag, kort efter deres løsladelse, blev endnu en bil stjålet fra Vester Allé i Brovst. Den blev kort tid efter involveret i et solouheld med de tre unge i bilen. Ved ulykken skete der ingen større personskade, men politiet har mistanke om, at den 17-årige fører var påvirket af narkotika under kørslen. En blodprøve skal nu af- eller bekræfte dette.

Mellem de to biltyverier blev også en kabine-scooter stjålet i tidsrummet mellem kl. 11.00 og 12.50 på Janumvej. Scooteren blev senere fundet på en af de unges adresser.

Grundet de unges alder er de sociale myndigheder nu koblet på sagen.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER