Skovsgaard slået i skyskrabernes skygge
Skæbnen var benhård, for Skovsgaard tog føringen tre gange, men måtte alligevel drage nordpå med et nederlag efter en tæt målfest i Aarhus centrum.
For fødderne af fire mægtige højhuse på Frederiksbjerg Stadion tabte Skovsgaard i den specielle storbykulisse med 4-3 til værterne fra ASA Aarhus i Jyllandsserien 1.
En sejr til de nordjyske gæster blev med to mål på fem minutter i slutfasen vendt af de århusianske værter til et nederlag, og det ærgrer Skovsgaards spillende træner Magnus Nielsen, som overordnet var tilfreds med sine spilleres indsatser.
“Det var en af vores bedste kampe i et stykke tid, og jeg synes, vi havde fat i den lange ende”, siger han.
“Men fodbold bliver afgjort i felterne tæt på målene, og der var vi ikke skarpe nok til at forsvare os i de situationer, som afgjorde kampen”.
Skovsgaards nederlag betyder, at nu kan ‘Humlebierne’ ikke selv afgøre, om de skal ende sæsonen på førstepladsen, som stensikkert giver oprykning til Danmarksserien.
Det spegede spil om oprykning
Mens Skovsgaard spillede i Aarhus, spillede topholdet Holstebro 0-0 hjemme mod Aalborg KFUM, som er rækkens nummer tre. Det var et ønskeresultat for Skovsgaard, som dermed kunne have sikret førstepladsen selv ved at vinde sæsonens sidste to kampe, hvoraf den sidste er på udebane i Holstebro.
Med Skovsgaards nederlag skal Holstebro blot spille uafgjort i vestjydernes næste kamp ude mod bundholdet Grenaa, og Holstebro vil kunne sikre førstepladsen definitivt.
Skovsgaard bevarer dog en ubetinget andenplads, som betyder, at Skovsgaard stadig selv kan spille sig op i Danmarksserien. Andenpladsen giver en kvalifikationskamp mod holdet på andenpladsen i Jyllandsseriens sydjyske kreds.
Jokeren i hele oprykningsspillet er, at Holstebro har et førstehold i Danmarksserien i forvejen, som er stærkt med i opløbet om oprykning til 3. Division.
Én klub må ikke have to hold i Danmarksserien, så hvis Holstebros førstehold ikke rykker op i 3. Division men forbliver i Danmarksserien, kan andetholdet ikke rykke op fra Jyllandsserien til Danmarksserien, og Skovsgaards andenplads kan i så fald give direkte oprykning til Danmarksserien.
Sæsonens næste hjemmekamp er også den sidste hjemme på Vinther’s Isolering Park: Et lokalbrag om broens farve fredag aften den 12. juni mod Løgstør.
Jyllandsserien 1: ASA Aarhus – Skovsgaard 4-3 (2-2)
0-1 Mathias Milton (20)
1-1 Magnus Virenfeldt (29)
1-2 Mathias Milton (39)
2-2 Jonathan Gammelvind Jensen (45)
2-3 Gustav Nielsen (47)
3-3 Mikkel Boe Jensen (84)
4-3 Markus Madsen (89)
Gult kort: Ukendt spiller, ASA Aarhus (38).

