ForsideBrovst‘Humlebierne’ faldt i tæt debut

‘Humlebierne’ faldt i tæt debut

‘Humlebierne’ faldt i tæt debut

Skovsgaard var med i kampen til det allersidste, men endte med at tabe sin debut som oprykker i Jyllandsserien 1 til VSK Aarhus med 3-1.

Kampen var helt åben, da begge hold gik til pause. Da havde gæsternes Oliver Dam Daarbak netop haft halvlegens farligste chance, som tvang hjemmeholdets målmand til en mirakelredning.

Men værterne var skarpest i afslutningerne, og et kvarter inde i anden halvleg bragte VSK Aarhus sig foran og scorede igen til 2-0 med 8 minutter tilbage.

Med en sen reducering til 2-1 af Skovsgaards spillende træner Magnus Nielsen bragte ‘Humlebierne’ spænding ind i afslutningen, men jagten på en udligning til 2-2 gav hjemmeholdet et målgivende kontraangreb.

Skovsgaards assistenttræner Jan Thorsen er en ærgerlig optimist efter debuten i Jyllandsserien 1 mod et af efterårets tophold i rækken. Han kalder indsatsen for godkendt.

“Ligesom i efteråret skal vi igen lige vænne os til måden, som kampene afvikles, når vi spiller i en ny række. Vi er godt med i hele kampen mod så stærkt et hold, og vi skal nok opnå mange point, hvis vi fortsætter med at spille sådan”, siger Jan Thorsen.

Han kalder det for “fedt”, at spillerne ærgrede sig enormt over ikke at få point med hjem til Hanherred, selv om det var en svær udekamp imod rækkens favorit til at vinde det hele.

Allerede skærtorsdag skal Skovsgaard igen i aktion på udebane i Hasseris, hvor kampen mod Aalborg KFUM starter klokken 14.

Kampfakta: VSK Aarhus – Skovsgaard 3-1
1-0 Oliver Kjær Clausen (59)
2-0 Kristian Jespersen (83)
2-1 Magnus Nielsen (89)
3-1 Willads Broni (90)

Advarsel: Oliver Kjær Clausen (40), VSK Aarhus og Chrstoffer Staack (90), VSK Aarhus.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER