ForsideJammerbugtSådan bliver trafikken i vinterferien

Sådan bliver trafikken i vinterferien

Sådan bliver trafikken i vinterferien

Vejdirektoratet forventer ikke, at vinterferien kommer til at have stor betydning for trafikken i uge 7 og 8. Fredag den 7. februar er der til gengæld risiko for tæt trafik.

Februar måned er for mange ensbetydende med vinterferie, som for de flestes vedkommende bliver afholdt i uge 7 eller 8.

Mens nogle sætter kursen mod de sneklædte pister mod syd eller nord, tager andre en tur til varmere himmelstrøg under sydens sol. Mange vælger også at holde vinterferien i Danmark og måske tage en tur i sommerhus.

De forskellige rejsemål og ferieformer betyder, at trafikken spreder sig over flere dage og i flere retninger, og derfor forventer Vejdirektoratet ikke, at det vil give nævneværdige udfordringer på vejene i vinterferieperioden.

Eneste undtagelse er fredag den 7. februar, hvor den første udrejsetrafik kommer til at blande sig med eftermiddagens myldretidstrafik. Det kan give tæt trafik særligt i retning ud fra de større byer i tidsrummet fra klokken 14.00 til klokken 18.00. Vejdirektoratet anbefaler derfor at køre uden for dette tidsrum.

Planlæg rejsen

Trafikprognosen tager ikke højde for uforudsete og akut opståede gener for trafikken som for eksempel uheld eller dårligt vejr. Vejdirektoratet anbefaler derfor, at man tjekker den aktuelle trafiksituation på trafikinfo.dk inden afrejse.

Her kan man følge med i eventuelle hændelser, der kan påvirke rejsen, og justere sin rute eller afgangstidspunkt efter behov.

LÆS OGSÅ: Gitte og Jane runder milepæle: Fejrer 25 og 50 år i Saltum IS

Deltag i debatten på Jammerbugtposten.dk - Skriv en kommentar til denne artikel:

Skriv venligst en kommentar
Indtast dit navn

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER