ForsideJammerbugtRespektløst! - Narkobilister fortsætter trods sigtelser

Respektløst! – Narkobilister fortsætter trods sigtelser

Respektløst! – Narkobilister fortsætter trods sigtelser

Hver dag sigtes i gennemsnit flere end tre danskere for narkokørsel, selvom de allerede har fået en lignende sigtelse inden for de seneste to år. Det viser en ny oversigt fra Rigspolitiet, som er blevet udleveret til forsikringsselskabet Gjensidige.

Tallene afslører, at 2.667 personer i Danmark er blevet sigtet for narkokørsel mere end én gang de seneste to år. Samlet set har politiet foretaget 16.199 sigtelser for narkokørsel siden 1. januar 2023. Dette er markant flere end for spirituskørsel, hvor 653 personer er blevet sigtet mere end én gang i samme periode. Samlet set er der i alt blevet rejst 9.626 sigtelser for spirituskørsel.

Udfordringen med gentagne narkobilister

Lene Rasmussen, skadedirektør i Gjensidige, ser med stor alvor på udviklingen. Hun mener, at de mange gentagne sigtelser vidner om, at respekten for lovgivningen og andre trafikanters sikkerhed er for lav blandt narkobilister.

“Jeg synes, det er dybt foruroligende, at så mange bilister ser stort på, at de én gang er blevet sigtet af politiet og bliver ved med at udsætte dem selv og andre for alvorlig fare. Det er en adfærd, der er nødt til at blive stoppet,” siger hun.

Mens antallet af sigtelser for spirituskørsel de seneste år er faldet markant og i dag ligger på lidt under 5.000 årligt, er sigtelser for narkokørsel fortsat stabilt høje med over 8.000 årlige sigtelser. Dette på trods af, at politiet gennemfører målrettede kampagner for at bekæmpe narkokørsel.

Større tolerance over for narkokørsel?

Lene Rasmussen påpeger, at der tilsyneladende ikke er den samme forståelse og respekt for alvoren ved narkokørsel, som der er ved spirituskørsel.

“Hvert år ser vi voldsomme ulykker i trafikken, hvor folk dør og kommer alvorligt til skade i forbindelse med narkokørsel, og det er simpelthen respektløst, når folk fortsætter med at køre påvirkede, selvom de er blevet advaret,” siger hun.

Fakta om sigtelser

Antal sigtelser i forbindelse med narkokørsel siden 1. januar 2023:

  • Samlet antal sigtelser: 16.199
  • Personer sigtet mere end én gang: 2.667
  • Personer sigtet mere end fem gange: 123
  • Personer sigtet mere end ni gange: 27

Antal sigtelser i forbindelse med spirituskørsel siden 1. januar 2023:

  • Samlet antal sigtelser: 9.626
  • Personer sigtet mere end én gang: 653
  • Personer sigtet mere end fem gange: 4
  • Personer sigtet mere end ni gange: 0

Øget indsats nødvendig

De opsigtsvækkende tal peger på, at der er behov for en endnu større indsats for at få antallet af narkokørsler ned. Mens årelange kampagner har haft en effekt på spirituskørsel, er der stadig en udfordring med narkobilister, der gentagne gange sætter sig bag rattet i påvirket tilstand.

Spørgsmålet er, om der skal strammere sanktioner, flere kontroller eller en bredere holdningsændring til for at mindske problemet. Én ting står dog klart: Narkokørsel er et massivt problem, der koster menneskeliv, og udviklingen kræver handling.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER