ForsideJammerbugtOperaens store øjeblikke rykker til Tranum Strandgård

Operaens store øjeblikke rykker til Tranum Strandgård

Operaens store øjeblikke rykker til Tranum Strandgård

”Operaen behandler øjeblikket, som en maler behandler detaljen,” sådan beskriver sanger, forfatter og operaformidler Søren Schelling den kunstart, han selv både praktiserer og formidler. Hør ham på Tranum Strandgård mandag d. 5. oktober.

Folkeuniversitet Jammerbugt, Tranum Strandgård og foreningen Opera ved Hav og Fjord inviterer mandag d. 5. oktober kl.19 til en særlig kulturel oplevelse, når sanger, forfatter og operaformidler Søren Schelling gæster Tranum Strandgård med koncertforedraget “En rundtur i operaens verden”.

Opera er følelser, drama og musik i verdensklasse. Ved denne fortællekoncert tager Søren Schelling publikum med på en inspirerende rejse gennem nogle af operaens mest mindeværdige øjeblikke. Gennem en udsøgt buket af kendte og elskede operaarier, som han selv fremfører med klaverakkompagnement, åbner han døren til en kunstform, der gennem århundreder har fascineret publikum verden over.

Opera åbner øjeblikket

Koncerten er meget mere end musik. Mellem arierne deler Søren Schelling levende fortællinger og anekdoter fra operaens verden og sætter de store følelser og dramatiske øjeblikke ind i en forståelig og nærværende ramme.

“Operaen behandler øjeblikket, som en maler behandler detaljen. Den formidler øjeblikket – følelsen eller begivenheden – og folder det ud, så vi som publikum kan leve os ind i det og få øje på os selv. Ved denne fortællekoncert får publikum mulighed for at opleve netop disse øjeblikke på tæt hold,” fortæller Søren Schelling.

Arrangementet henvender sig både til den erfarne operaelsker og til dem, der er nysgerrige på genren og gerne vil have en introduktion til operaens univers. Billetten koster 145 kr. og kan købes på jammerbugt.dk ved søgning på ”Folkeuniversitetet” Folkeuniversitet Jammerbugt – Jammerbugt Kommune.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER