ForsideBlokhusOpførelsen af almene boliger er kommet godt i mål i Hune og...

Opførelsen af almene boliger er kommet godt i mål i Hune og Brovst

Opførelsen af almene boliger er kommet godt i mål i Hune og Brovst

Jammerbugt Kommune har i samarbejde med Boligselskabet Nordjylland og Nørresundby Boligselskab fået opført almene boliger i Brovst og Hune. Almene lejeboliger i bycentrum er efterspurgte i kommunen, og udlejningen begge steder går stødt fremad.

Kommunalbestyrelsen har godkendt at give to boligselskaber regaranti for de banklån, som de har optaget i forbindelse med opførelsen af almene boliger i Brovst og Hune. I Hune er der opført 22 almene familieboliger, og i Brovst er der opført 13 almene familieboliger i centrum.

”Det er vigtigt, at der sker byfornyelse og investeres i alle dele af kommunen, og med de nye almene boliger i Brovst og Hune sikres det også, at efterspørgslen på den type bolig i bymidten bliver imødekommet”, udtaler Borgmester Christian Hem.

De 22 nye almene familieboliger i Hune ligger centralt på Jonstrupvej/Hunetorpvej og er opført af Nørresundby Boligselskab. Der er opført seks 2-værelses boliger på 76 m2 og 16 3-værelses boliger på 90-98 m2. Hune oplever en positiv udvikling, og det er et eftertragtet sted at bosætte sig. Målt over en 10-årig periode ligger Hune på en fjerdeplads blandt de 10 hurtigst voksende nordjyske byer. Befolkningstilvæksten har været på 20%.

De 13 nye almene familieboliger i Brovst er opført af Boligselskabet Nordjylland og ligger attraktivt placeret på Jernbanegade/Smedevej centralt i Brovst. Boligerne er hovedsageligt 3-værelses boliger på ca. 90 m².

Pr. 1. august 2026 er 20 af boligerne udlejet, og både i Brovst og Hune bliver flere og flere af de nye almene boliger hver måned udlejet.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER