Musikalsk legestue på bibliotekerne i Jammerbugt
Foråret 2026 byder på sang, dans og fællesskab, når Jammerbugt Bibliotekerne igen inviterer til musikalsk legestue for de mindste. På alle bibliotekets afdelinger afholdes der hyggelige formiddage, hvor dagplejere, vuggestuer og deres børn kan opleve musik og bevægelse i trygge rammer.
Det er Jammerbugt Kulturskole, der står for det musikalske indhold. Kulturskolens dygtige undervisere synger, danser og leger med børnene, så både små og voksne får en sanselig og sjov oplevelse sammen. Formålet er at styrke glæden ved musik og bevægelse – og samtidig give plads til nærvær og fællesskab.
Musikalsk legestue er gratis og kræver ingen tilmelding. Hjemmegående forældre med små børn er også meget velkomne.
Arrangementerne finder sted kl. 10–11, med musik fra kl. 10.10–10.40, og afholdes på følgende tidspunkter og steder:
Fjerritslev Bibliotek – ved Birgitte
Første mandag i måneden:
2. februar, 2. marts og 13. april
Aabybro Bibliotek – ved Helle
Første tirsdag i måneden:
3. februar, 3. marts og 14. april
Brovst Bibliotek – ved Birgitte
Anden mandag i måneden:
9. februar, 9. marts og 20. april
Pandrup Bibliotek – ved Bjarke
Anden torsdag i måneden:
12. februar, 12. marts og 16. april
Alle er velkomne til at kigge forbi og få en hyggelig formiddag fyldt med musik, bevægelse og smil på Jammerbugt Bibliotekerne.

