ForsideAabybroJammerbugt Kulturskole inviterer til årlig MGP-fest

Jammerbugt Kulturskole inviterer til årlig MGP-fest

Jammerbugt Kulturskole inviterer til årlig MGP-fest

Lørdag den 7. februar 2026 kl. 16.00 bliver der fest med god musik, flotte udklædninger og nerver udenpå tøjet, når Jammerbugt Kulturskole afholder deres årlige MGP i Kultur- og erhvervscenter Jammerbugt.

“Kulturskolens MGP er en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor vi afholder en både sjov og spændende konkurrence” siger musikskolelærer Brian Boutrup. “Vi har ca. 10 indslag – alle lavet af vores egne elever, måske med lidt hjælp fra deres lærer. De deltagende går op i det med liv og sjæl, og der kæmpes jo også om både ære, vandrepokal, medaljer – og måske vigtigst af alt – slikposen efter veludført dåd”.

Når showet går i gang kl. 16.00, er det med fire dommere, men publikum har også mulighed for at påvirke udfaldet af konkurrencen. Det er nemlig muligt at stemme på sin personlige favorit via sin mobil. Værterne er nogle af Kulturskolens egne elever, og når konkurrencen er omme, spiller det vindende hold deres sang igen – ligesom i det “rigtige” MGP. 

Kulturskolens mange danseelever vil også optræde i løbet af aftenen og være med til at skrue op for den gode stemning.

“Vi glæder os helt vildt til den aften” lyder det fra Kulturskolen. “Og vi ved, at både elever og publikum gør det samme. Der bliver for tiden øvet flittigt rundt omkring i kommunen, så man er helt klar til den 7. Nogle af eleverne får lavet specielt tøj til aftenen. Der bliver virkelig gået til den, og jeg kan sige, at niveauet for sangene er meget højt.”

Det bliver ikke nemt for dommerne at udvælge en vinder – men det vigtigste er også – og det gælder virkelig på sådan en dag: At alle får en sjov og minderig oplevelse. 

Der er gratis adgang til arrangementet for alle, og salen plejer også at være fyldt op med familier og venner til de deltagende, men skulle der være nogle, der bare gerne vil komme og se kamelen, er de meget velkomne.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER