Isam B åbner sæsonen på Tranum Strandgård
Der er travlhed og forventning i luften på Tranum Strandgård Kunst- & Kulturcenter, hvor der netop nu gøres klar til sæsonens første galleri-koncert.
Onsdag den 1. april – lige op til påske – bydes der velkommen til en særlig aften, når Isam B indtager scenen. Samtidig bliver koncerten også en officiel indvielse af kulturcentrets nyindkøbte lyd- og lysanlæg.
Isam B, hvis fulde navn er Isam Bachiri, er født og opvokset på Nørrebro i København. Han slog for alvor igennem som en del af gruppen Outlandish, som han var en del af i 20 år frem til opløsningen i 2017. Siden har han haft en succesfuld solokarriere med koncerter i både Danmark og resten af Skandinavien.
Publikum kan blandt andet glæde sig til at høre kendte sange som “Aicha”, “Guantanamo” og “I Danmark er jeg født” – samt nyere numre som “Ramadan i København”, der også har fundet vej til Højskolesangbogen.
Med sit nyeste album Den Heldigste Mand i Europa viser Isam B en mere minimalistisk og fortællende musikalsk stil, hvor vokalen og historierne er i centrum. Albummet rummer både nye sange og fortolkninger af den danske kulturarv og sætter fokus på det moderne, multikulturelle Danmark.
På scenen i Tranum optræder Isam B sammen med sin faste guitarist, og der er lagt op til en nærværende koncertoplevelse i intime rammer.
Ifølge programansvarlig Karsten Højen er billetsalget allerede godt i gang, men der er fortsat mulighed for at sikre sig en plads.
Koncerten markerer samtidig startskuddet på en ambitiøs sæson, hvor Tranum Strandgård Kunst- & Kulturcenter præsenterer hele 17 galleri-koncerter med topprofessionelle kunstnere hen over sommeren.

