Inspirationsaften samlede detailbutikker fra hele Jammerbugt Kommune
Omkring 100 lokale erhvervsdrivende fra detailhandlen i Jammerbugt Kommune var mandag aften samlet til den årlige inspirationsaften, der i år blev afholdt i Sport- og Kulturcenter Brovst. Aftenen bød på både lokale perspektiver, paneldebat og et inspirerende oplæg fra direktør i Aalborg Håndbold, Jan Larsen.
Inspirationsaftenen blev indledt af borgmester i Jammerbugt Kommune, Christian Hem, som bød velkommen og lagde vægt på betydningen af fællesskab, samarbejde og fortsat udvikling af detailhandlen i kommunens fire centerbyer: Aabybro, Brovst, Pandrup og Fjerritslev.
– Når vi mødes til inspirationsaften, handler det ikke kun om oplæg og input – det handler også om netværk, fællesskab og viljen til at udvikle detailhandlen og centerbyerne i Jammerbugt, sagde borgmesteren blandt andet i sin velkomsttale.
Christian Hem pegede på, at detailhandlen befinder sig i en tid med store forandringer, hvor kundernes adfærd ændrer sig, og konkurrencen er blevet skærpet. Derfor er det ifølge borgmesteren vigtigere end nogensinde at være nysgerrig på nye løsninger og lokale samarbejder.
Et centralt tema for aftenen var netop lokale løsninger og levende handelsmiljøer. I en paneldebat deltog repræsentanter fra de fire centerbyer, som delte erfaringer og visioner for udviklingen af bymidterne og detailhandlen.
Borgmesteren trak i sin tale også tråde tilbage til det mangeårige samarbejde mellem centerbyerne, som blev formaliseret med etableringen af Centerbygruppen i 2011. Siden har samarbejdet ført til en række konkrete initiativer som fælles markedsføring, events, byforskønnelse og Jammerbugt Gavekortet.
Et andet vigtigt punkt på programmet var præsentationen af kommunens nye centerbykoordinator, som fremover skal være med til at styrke samarbejdet mellem detailhandel, foreninger og kommune samt skabe mere liv og synlighed i centerbyerne.
Aftenens hovedoplæg stod direktør i Aalborg Håndbold, Jan Larsen, for. Med udgangspunkt i klubbens rejse mod toppen af international håndbold gav han et inspirerende indblik i arbejdet med ambitioner, kultur og målrettet udvikling.
– Oplægget handlede om at sætte mål og turde gå efter at vinde – også når man konkurrerer mod aktører med langt større ressourcer, lød det blandt andet fra Jan Larsen.
Inspirationsaftenen sluttede i samme ånd, som den begyndte: med fokus på ambitioner, samarbejde og lokal forankring som nøglen til fortsat udvikling af detailhandlen i Jammerbugt Kommune.

