ForsideJammerbugtForeningslivet og fællesskabet lokkede Emma og Jacob til Nørhalne

Foreningslivet og fællesskabet lokkede Emma og Jacob til Nørhalne

Foreningslivet og fællesskabet lokkede Emma og Jacob til Nørhalne

Emma, Jacob og deres lille søn Carl har fundet ro, tryghed og plads til familieliv i Nørhalne. En by i vækst og med et godt foreningsliv og sammenhold.

Det var ikke en del af planen, at Jacob Andersen skulle forlade Nørresundby til fordel for en mindre by. Men for fire måneder siden rykkede han og kæresten Emma Rytter Jørgensen ind i et dejligt, nyere hus i Nørhalne – og de har ikke fortrudt et øjeblik. Her har de fundet pladsen, roen og fællesskabet til at skabe en tryg ramme for sønnen Carl på seks måneder og familiens hund, Buller.

Sport og sammenhold skabte en ny drøm

Emma og Jacob har altid været aktive i foreningslivet, og særligt fodboldklubben i Nørhalne har haft stor betydning for dem.

“Jeg er glad for min opvækst i Nørresundby og havde aldrig forestillet mig at flytte ud i en mindre by”, fortæller Jacob. “Men fællesskabet i foreningslivet her gjorde, at jeg pludselig kunne se os bo og opfostre vores søn i Nørhalne.”

Emma er vokset op i byen og har altid bevaret en stærk tilknytning – selv mens hun boede i Aalborg og Nørresundby. “Der er så mange muligheder her, når man tænker på byens størrelse. Fodbold, håndbold, gymnastik, ridning – man mærker virkelig, at foreningslivet er stærkt”, siger hun.

Jacob, der oprindeligt ikke kendte mange i Nørhalne, blev hurtigt en del af fællesskabet gennem Emma. “Jeg kom med på et nyt fodboldhold og lærte en masse nye mennesker at kende. Det gjorde det virkelig nemt at føle sig hjemme”, fortæller han.

Ro, tryghed og plads til familieliv

Foreningslivet trak dem til, men det var også roen og naturen, der fik dem til at blive.

“At få en have efter at have boet i lejlighed føles som ren luksus”, griner Emma. “Og bare 100 meter fra huset har vi marker og grønne områder – vi elsker vores lange gåture med barnevognen.”

“Der er bare en anden ro her”, supplerer Jacob. “Men vi har stadig kort afstand til Aalborg og mine forældre, så Nørhalne ligger bare rigtig godt. Og så får man mere hus for pengene her.”

De endte med at købe et nyere hus fra 2018 i et kvarter fyldt med børnefamilier. “Når Carl bliver større, kan han trygt lege ude på vejen med de andre børn – det betyder virkelig meget”, fortæller Jacob.

En by i vækst

Nørhalne er Jammerbugt Kommunes yngste by med en lav gennemsnitsalder og et stigende antal børnefamilier.

“Her er tre vuggestuer, dagplejere, børnehave og skole – det hele er her. Og der er rift om pladserne, for mange børnefamilier flytter hertil”, fortæller Emma.

Kommunen har netop udstykket 21 nye byggegrunde, hvilket vidner om en by i udvikling.

“Det giver en god ro i maven at vide, at der er efterspørgsel – også den dag, vi måske vil sælge igen”, tilføjer Emma.

Men det bedste ved at bo i Nørhalne? Fællesskabet.

“Vi er mange i samme livssituation – små børn, foreningsliv og familieliv – og det gør, at man naturligt søger sammen”, fortæller Jacob.

“Og så er det fantastisk, at man bare kan gå over til hinanden uden at skulle pakke bilen”, smiler Emma.

LÆS OGSÅ: Prisfastsættelse af parcelhusgrunde i Nørhalne efter udbud

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER