Stor spænding i Jetsmark Dartklubs første firmaturnering
Det blev en forrygende dartaften, da otte firmahold satte hinanden stævne i Jetsmark Dartklubs lokaler denne tirsdag. Hvert af de tilmeldte hold bestod af to spillere, som skiftedes til at kaste mod dartskiverne.
Efter en kort velkomst, lidt forfriskninger til de fremmødte og ønsket om en god og underholdende aften, spillede de tilmeldte hold en ”alle-mod-alle-turnering” i det fornøjelige cricket-format, som sender deltagerne rundt på hele dartskiven og tre kast mod bullseye.
– Vi har prøvet dette morsomme spil som en intern turnering i klubben allerede og følte os derfor på rimeligt sikker afviklingsgrund, da holdene gik i gang med aftenens turnering, fortæller formand og denne aftens stævneleder Søren Jensen fra dartklubbens bestyrelse.
Klubben har et elektronisk turneringsafviklingsprogram, så holdene altid kan følge kampenes udvikling på storskærmen. Dermed kan man løbende følge forskydningerne i holdenes placering, når hver kamp er afviklet og resultatet opdateret.
Der blev for første gang spillet officielt på de tre helt nye digitale dartbaner i klubben – et system, hvor elektronikken selv regner scoren ud og viser resultater undervejs.
Med de nye baner råder klubben nu over fem digitale og to analoge baner.
Det dækker ganske fint behovet for klubbens nuværende godt 30 medlemmer.
I løbet af aftenen viste det sig, at flere deltagere mødte ind til Sommer Cuppen med rigtig gode forudgående dartfærdigheder.
Alligevel var spændingen stor gennem hele turneringen – og spilleglæden tydelig blandt de 16 deltagende spillere.
Først ved de sidste runder tegnede der sig et billede af en overordnet vinder, der dog heller ikke gik ubesejret gennem turneringen.
Det blev Ole og Christoffer fra Mesterslagteren i Saltum, der kunne kåres som endelige vindere af Sommer Cuppen for firmahold – skarpt forfulgt af PT Vikar og Jammerbugtens Golfklub på de efterfølgende pladser.
En tilfreds stævneleder kunne derfor overrække et mindre trofæ til vinderne.
Da turneringen var færdigspillet, fortsatte de individuelle kampe mellem holdene – denne gang mest for hyggens og hånerettens skyld.
Jetsmark Dartklub under Pandrup Firma & Familie Idræt vil gerne takke de 16 ihærdige og motiverede aktører, der tog imod denne sommerdart-udfordring.
– Det er netop et stort mål for 2026, at vi igen kan skabe gode relationer til de lokale virksomheder, fortæller Søren Jensen, der også henviser til foreningens mange andre virksomhedsrettede aktivitetsmuligheder, som kun venter på kommende firmaarrangementer.
Sommer Cup 2026 var et ”prøvestævne” for afviklingsformen for firmahold.
Med erfaringerne og de positive tilbagemeldinger fra denne aften er arrangørerne fra Jetsmark-klubben ret sikre på, at en firmaholdturnering i dart gentages til efteråret.
Til den tid er det planen at afvikle en lidt længere turnering gennem vintermånederne.
– Vi håber og tror da på, at deltagerne fra dette prøvestævne denne tirsdag er friske på en ny runde firmadart, for alle synes at have haft en god og underholdende aften.
Et par af dagens deltagere er allerede medlemmer af klubben, mens flere besøgte dartlokalet i Jetsmark Idrætscenter for første gang.
– Vi regner naturligvis med at se nogle af deltagerne fra Sommer Cuppen igen i klubben en anden dag – meget gerne også som enkeltmedlemmer, fortæller Søren Jensen, der kunne glæde sig over et velafviklet og velbesøgt dartstævne denne ellers solbeskinnede aften i Pandrup.
Dart er et yderst underholdende spil, som næsten alle kan deltage i – blot man sådan nogenlunde kan ramme dartskiven.
Som medarbejder fra lokale virksomheder medvirker en deltagelse i et firmabaseret arrangement som eksempelvis Sommer Cuppen måske også til en lille smule sundhed på arbejdspladsen, fælles trivsel og hygge – tre nøgleord i firmaidrættens virke både lokalt via den lokale firmaidrætsforening og på landsplan i hovedforbundet Dansk Firmaidræt, som har støttet dartaktivitetens tilblivelse i Pandrup.
– Og så er der da nok ingen tvivl om, at deltagerne vil nævne dartstævnet på den efterfølgende arbejdsdag – forhåbentlig med smil på læben.
Nu fortsætter medlemmerne i klubben i de interne turneringer frem mod sommerferien.
I samme periode venter også et par firmaarrangementer, hvor dartlokalet og faciliteterne benyttes til medarbejderstævner.


