ForsideFjerritslevFinalerne nærmer sig: DM i Holdspring i fuld gang i Gøttrup

Finalerne nærmer sig: DM i Holdspring i fuld gang i Gøttrup

Finalerne nærmer sig: DM i Holdspring i fuld gang i Gøttrup

Han Herreds Hestesportsklub i Gøttrup er i denne weekend vært for Danmarksmesterskaberne i Holdspring. For præcis et år siden prøvede klubben for første gang at afvikle et landsstævne – det højeste nationale niveau inden international deltagelse – og det blev en stor succes. Derfor søgte klubben igen om at afvikle et lignende stævne, og denne gang gik det endnu længere: Klubben fik tildelt finalen i DM Agria DRF Mesterskab for hold.

Stævnet begyndte torsdag, og hestene og rytterne fra hele Danmark har allerede haft to dage med konkurrencer. Sommerens og efterårets måneder har været fyldt med projekter på rideskolen, både for at sikre topmoderne og vedligeholdte faciliteter til daglig ridning og for at forberede stævnet.

Højdepunkter under stævnet
Fredag sidst på eftermiddagen blev der afviklet en klasse med spring på 1,45 meter, efterfulgt af fællesspisning, hvor mange deltagere deltog.

Lørdag står den store finale på programmet: Agria DRF Mesterskabsklassen. Her konkurrerer otte hold med fire ekvipager hver, hvilket betyder, at 32 ryttere skal ride to runder. Holdet med færrest fejl over de to runder vinder mesterskabet.

Det lokale hold fra Han Herreds Hestesportsklub skal dyste mod hold fra Sjælland, Fyn, Midt- og Sønderjylland samt Nordjylland. Blandt deltagerne er Fyns Rideklub, Sydvestfyns Rideklub, Fredericia Rideklub, Cedergaard Rideklub, Sportsrideklubben, Kongsdal Rideklub og Rideklubben Tougaard.

Der er lagt op til masser af spænding og flot ridning, når nogle af Danmarks dygtigste springryttere mødes i Han Herred. Publikum er velkomne til at kigge forbi. Konkurrencerne fortsætter:

  • Lørdag: 9-18 (mesterskabet starter kl. 15)
  • Søndag: 9-17
- Annonce -

SENESTE ARTIKLER