Farverig pinse i Blokhus: Drager, vind og sjov på stranden
I denne pinseweekend, lørdag den 7. og søndag den 8. juni, bliver Blokhus Strand forvandlet til et levende lærred fyldt med farverige drager, kreativitet og sjove oplevelser for både børn og voksne. Blokhus Wind Festival vender tilbage med masser af aktiviteter og seværdigheder arrangeret af Erhvervsforeningen Destination Blokhus, VisitJammerbugten og Destination Nordvestkysten.
Himlen over stranden vil summe af drager i alle former og størrelser, når drageentusiaster fra både Danmark og udlandet mødes og lader deres imponerende kreationer stige til vejrs. Festivalen byder blandt andet på timevise shows med flerlinede sportsdrager, som vil levere spektakulære opvisninger.
“Vi glæder os utrolig meget til endnu en udgave af Blokhus Wind Festival. I år har jeg bedt vejrguderne om lidt vind, nu hvor vi måtte undvære den sidste år, så vi meget gerne skulle kunne sætte de store, flotte drager op denne gang,” siger Rikke Eriksen, eventansvarlig.
For at sikre både publikum og drageflyvere bliver festivalpladsen opdelt i zoner, så gæsterne kan nyde synet af de imponerende drager fra sikker afstand. Der vil også være et fritflyvningsområde, hvor alle kan prøve kræfter med deres egne drager.
“Vi vil gerne have sikkerheden i top. Derfor er de forskellige zoner, ud over fritflyvningszonen og workshopområdet, kun for drageflyverne. Det er enorme mængder stof og hurtigt flyvende drager, vi har med at gøre. Vi vil sikre, at ingen kommer i fare, skulle en drage rive sig løs – hvilket heldigvis aldrig er sket,” forklarer Rikke Eriksen.
Festivalen byder også på masser af aktiviteter på jorden. I krea-workshoppen kan børn og voksne bygge deres egen drage og bagefter prøve at flyve den. Drageeksperterne fra Nordic Kite Meeting står klar med gode råd og hjælp.
En nyhed i år er den sjove vindboble, hvor man kan opleve at stå i en vindtunnel med balloner hvirvlende omkring sig. Lørdag kan man også prøve at sidde i en paraglider, når Paraglidning Klub Holstebro gæster festivalen og laver to udspring i løbet af dagen, hvis vindforholdene tillader det.
Søndag får børnene mulighed for at sende deres bamse ud på et lille faldskærmsudspring, som foregår én gang i timen. Desuden kan man se frem til karamelkast og det populære Anderæs om eftermiddagen.
Der er med andre ord lagt op til en weekend fuld af vind, leg og farverige oplevelser for hele familien på Blokhus Strand.