At leve, det er ikke blot at overleve, men at leve, var kultur- og fritids formandens ord
Formand for Jammerbugt Kommunes kultur-fritids og Landdistriktsudvalget, Helle Bak Andreasen indledte Sommersang på Bratskov med følgende:
Kære Alle,
Af hjertet tak for at I er her – et fantastisk syn.
Hjertelig velkommen til Sommersang på Bratskov og velkommen til vores smukke park, hvor vi igen i år kan samles om noget af det, der binder os sammen: musikken, fællessangen og fællesskabet.
Det er en stor fornøjelse og med stolthed at stå her som formand for Kultur- og Fritidsudvalget og byde jer velkommen til en eftermiddag, hvor vi kan lægge hverdagens travlhed lidt til side og være til stede sammen. I en tid, hvor meget kalder på vores opmærksomhed, er det faktisk ikke nogen lille ting.
Bratskov danner en fantastisk ramme om dagen. De historiske omgivelser, de gamle træer og den smukke park minder os om, at nogle steder har en særlig evne til at samle mennesker. Bratskov er ét af de steder. At næsten 1000 er samlet her i dag – ja – det bliver man da glad af.
Men sådan en dag kommer ikke af sig selv.
Bag arrangementet står frivillige, foreninger, arrangører og sponsorer, som bruger deres tid og energi på at skabe oplevelser for andre. Og ja – nogle af jer har endda arbejdet hårdt på det her, nærmest siden I lukkede ned for Sommersang sidste år. Og det fortjener en stor cadeau og et klap.
Noget af det, jeg holder allermest af ved vores kommune, er netop viljen til at løfte i flok. Mange af dem, der er med til at skabe denne dag, arbejder ikke nødvendigvis sammen til dagligt. De har forskellige interesser og formål. Men når noget skal lykkes, finder de sammen. Det skaber ikke bare gode arrangementer. Det skaber tillid, sammenhængskraft og et stærkere lokalsamfund. Det er værd at være stolt af.
For kultur er ikke kun det, der foregår på scenen. Kultur er også de mennesker, der bygger parken op, brygger kaffen, tager imod gæsterne, klarer de sociale medier og alle de andre ting der får dagen til at gå op i en højere enhed.
Og kultur er også kunsten. Den professionelle kunst og musik giver os nye perspektiver på verden og på os selv. Den udfordrer os, inspirerer os og sætter ord og toner på det, som ellers kan være svært at forstå eller tale om. Og det har vi måske gavn af at blive mindet om en gang imellem. Derfor er kunsten ikke et supplement til fællesskabet. Den er en vigtig del af det. Ja – det burde være en del af vores sundhedsprofil.
Bare se på den seneste tid. I sidste weekend var der Vesterhavs Rock, hvor tusindvis af mennesker mødtes om musikken. I denne uge samles vi her til Sommersang på Bratskov. Rundt omkring i kommunen kan man opleve udstillinger eks. på Tranum Strandgaard, sommerkoncerter på Skovsgaard Hotel og mange andre kulturelle tilbud.
Det fortæller noget vigtigt om Jammerbugt. Kultur er ikke én bestemt aktivitet. Kultur er de oplevelser, der samler os, giver os nye indtryk og skaber samtaler på tværs af alder, baggrund og interesser.
Og måske er det netop derfor, fællessangen betyder så meget. Når vi synger sammen, bliver forskellene lidt mindre. Vi trækker vejret i samme takt, synger de samme ord og oplever, at vi er en del af noget større end os selv.
Det lyder enkelt, men i en verden præget af krig, konflikter, polarisering og usikkerhed ER fællesskaber vigtigere end nogensinde. Ikke fordi de løser verdens problemer, men fordi de minder os om det, der holder et samfund sammen: tillid, nærvær og respekt for hinanden. Og det har vi her.
Den danske sangskat er fuld af påmindelser om at glæde sig over livet. En af de smukkeste linjer finder vi i sangen ”Du kom med alt det der var dig”, som de fleste af os kender.
“At leve, det er ikke blot at overleve, men leve.” “At leve, det er ikke blot at overleve, men leve…..
Det er en enkel sætning, men den rummer meget. Den minder os om at stoppe op, nyde øjeblikket og være sammen med mennesker, vi holder af.
Og den minder os om ikke at tage dette fællesskab for givet. For mange steder i verden, også ganske tæt på os, er fred, frihed og muligheden for at samles ikke en selvfølge. Derfor har vi god grund til at værdsætte det, vi har.
Så mit håb er, at I vil nyde musikken, synge med af hjertens lyst, hilse på dem, I sidder ved siden af, og tage den gode stemning med jer hjem.
Tusind tak til alle jer, der har været med til at gøre denne dag mulig. Jeres indsats er med til at skabe oplevelser, fællesskab og liv i vores kommune. Ganske enkelt er den uundværlig og I skal vide at alle frivillige er Jammerbugtens DNA – være stolte af det – det er vi faktisk ret stolte af politisk og gør alt for at bakke op omkring.
Hjertelig velkommen til Bratskov, velkommen til vores dejlige Jammerbugt Kommune til jer, der ikke er heldige at bo her til daglig – velkommen til Sommersang på Bratskov – rigtig god fornøjelse og nyd dagen.







