ForsidePandrupDirektørskifte i Jetsmark Idrætscenter

Direktørskifte i Jetsmark Idrætscenter

Direktørskifte i Jetsmark Idrætscenter

Kenn Fonager, der siden foråret 2024 har stået i spidsen for Jetsmark Idrætscenter som direktør, har valgt at fratræde sin stilling med udgangen af juli måned.

– Efter grundige overvejelser har jeg valgt at opsige min stilling som centerdirektør. Det har ikke været en let beslutning, men jeg har måttet erkende, at jeg ikke er det rette match til opgaven – og at jeg ikke trives i rollen, som den ser ud i dag. Jeg vil gerne understrege, at det ikke handler om stedet, organisationen eller menneskene – tværtimod. Det er et fantastisk sted med stærke værdier, dygtige medarbejdere og stort potentiale. Jeg har stor respekt for det arbejde, der bliver gjort hver dag, og for det fællesskab, jeg har været en del af. Nogle gange må man bare være ærlig overfor sig selv – og turde træffe en beslutning, der åbner muligheden for, at både man selv og organisationen kan finde et bedre match. Jeg ønsker det bedste for alle fremover og takker for samarbejdet i den tid, jeg har haft fornøjelsen af at være med, fortæller Kenn Foldager.

– Kenn Fonager har ønsket at fratræde sin stilling, og det ønske har vi naturligvis respekteret, udtaler Mogens C. Gade, formand for bestyrelsen i Jetsmark Idrætscenter.

I forbindelse med direktørskiftet har bestyrelsen besluttet at konstituere Anette Christiansen, der i dag har ansvaret for salg og marketing, som centerdirektør i perioden frem til den 1. august 2025.

– Jetsmark Idrætscenter står midt i en spændende udvikling efter færdiggørelsen af vores omfattende renovering og tilbygning i 2024. Vi mærker en markant stigning i interessen for vores faciliteter – ikke kun fra lokalområdet, men også fra klubber og hold fra både ind- og udland, som ser os som en attraktiv destination for træningslejre og arrangementer. Jeg ser frem til at videreudvikle det fundament, der allerede er skabt, og bidrage til at realisere centrets potentiale, siger Anette Christiansen

Stillingen som direktør bliver slået op i den kommende uge med ansøgningsfrist ultimo maj. Det giver bestyrelsen god tid til at gennemgå ansøgningerne og afholde samtaler, så en ny direktør kan tiltræde den 1. august.

– Vi ønsker Kenn Fonager alt det bedste fremover og takker ham for hans store indsats og engagement i udviklingen af Jetsmark Idrætscenter, afslutter Mogens C. Gade.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER