ForsideJammerbugtClement Kjersgaard gæster Aabybro med aktuelt foredrag

Clement Kjersgaard gæster Aabybro med aktuelt foredrag

Clement Kjersgaard gæster Aabybro med aktuelt foredrag

Fredag den 29. august 2025 kl. 19.30 får Folkeuniversitetet Jammerbugt besøg af den kendte journalist og tv-vært Clement Kjersgaard i Kultur- og Erhvervscenter Jammerbugt.

Med foredraget “Hvilken Verden venter? – Om den politiske dagsorden i Danmark og i Verden” tager Clement tilhørerne med på en rejse gennem de store politiske og samfundsmæssige udfordringer, vi står overfor – både nationalt og globalt.

Over de sidste 10 år har den ene dramatiske begivenhed efter den anden ændret grundlæggende ved vores tillid til udviklingen og demokratiet. Fremtiden har vist sig at være en anden, end vi troede – eller bare håbede. Og dilemmaerne er større, end de fleste – herunder politikerne – tør indrømme, siger Clement Kjersgaard forud for foredraget.

Aftenen kommer til at spænde over emner som den sikkerhedspolitiske dagsorden, verdensøkonomien og den tiltagende generationskløft. Publikum kan forvente et skarpt, tempofyldt og tankevækkende oplæg – med god tid til spørgsmål fra salen.

I forbindelse med foredraget har arrangørerne, i samarbejde med magasinerne RÆSON og ÆRA, en gave til alle tilhørere.

Tilmeld dig her – Billetpris: 145 kr.
Arrangører: Folkeuniversitetet Jammerbugt i samarbejde med Aalborg Folkeuniversitet.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER