16 kandidater klar til kv21-kamp for Socialdemokratiet i Jammerbugt

Diana Aarestrup
Diana Aarestrup Foto: Erik Sahl

Socialdemokratisk kandidatliste til kommunalvalget i november er klar efter generalforsamling.

Socialdemokratiet i Jammerbugt Kommune afholdt mandag den 15. marts generalforsamling.

-- annonce ---


”Selvom generalforsamlingen blev afholdt digitalt, var der et flot fremmøde”, fortæller formand Mary-Ann Sørensen, ”og det lykkedes at afholde en god og struktureret generalforsamling med styr på den elektroniske afstemning – til gengæld måtte vi selv sørge for forplejningen”.

Uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen. Foto: Steen Brogaard.

Der blev på generalforsamlingen udtrykt stor opbakning til regeringen, og folketingsmedlem og uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen, der er medlem af partiforeningen, fik nogle gode råd og ideer om dette og hint med på vejen.
Medlemmerne er meget opsatte på, at det ved kommunalvalget i november skal lykkes at ændre flertallet, så Jammerbugt Kommune kan blive socialdemokratisk ledet.

Vigtigheden af at ledelsen af Region Nordjylland fortsat er socialdemokratisk blev også understreget, og partiforeningen bakker fuldt og helt op om de to socialdemokratiske kandidater fra Jammerbugt, Mogens Nørgård, Birkelse og Ole Stavad, Brovst.

Et af de store punkter på dagsordenen var godkendelse af kandidatlisten til kommunalvalget den 16. november i år.

Nr. 1 på listen blev allerede afgjort i starten af 2020, da Diane Aarestrup blev
valgt som partiets borgmesterkandidat. 15 kandidater havde på forhånd meldt sig, og efter det samlede hold var blevet godkendt, skulle pladserne på listen fordeles.

Efter 3 afstemninger kom listen til at se således ud:

  1. Diane Aarestrup, borgmesterkandidat
  2. René Rosenkrans, Fjerritslev
  3. Jens Chr. Golding, Moseby
  4. Susanne Møller Jensen, Nørhalne
  5. Kiki Bach, Aabybro
  6. Per Halsboe-Larsen, Fjerritslev
  7. Winnie Aakjær, Brovst
  8. Mette Vestenbæk, V. Hjermitslev
  9. Fillip Bisgaard Christensen, Tranum
  10. Peter Vejlø Vestergaard, Hjortdal
  11. Lisbet Heikendorff Emmery, Gjøl
  12. Louise Smith Jensen, Biersted
  13. Frank Trolle, Biersted
  14. Kirsten Estrup Madsen, Hune/Blokhus
  15. Henrik Østergaard, Pandrup
  16. Villy Thomsen, Skovsgaard

Listen kan suppleres indtil den skal indleveres midt i september måned.

På generalforsamlingen var der også valg til 6 pladser i bestyrelsen.
Erling Jacobsen, Arentsminde og Lili Gjettermann, Thorup Strand blev genvalgt, og der var nyvalg til Lisbet Emmery, Gjøl, Allan Rosenskjold Jacobsen, Fjerritslev, Mette Vestenbæk, V. Hjermitslev og Per Halsboe-Larsen, Fjerritslev. Mary-Ann Sørensen, Hunetorp, blev genvalgt som formand.
Alle valg var fredsvalg