ForsidePandrup100-års fødselsdag i Saltum

100-års fødselsdag i Saltum

100-års fødselsdag i Saltum

Lørdag den 15. marts 2025 fylder Anna Gjerrild, Saltum, 100 år. En milepæl i et langt og indholdsrigt liv, hvor familie, arbejde, engagement og omsorg har været bærende elementer.

Anna blev født på Moukær ved Brovst som nummer tre i en søskendeflok på fire. Hendes forældre, Inger og Peter Madsen, drev en lille gård, hvor hun tidligt lærte at hjælpe til, både i huset og i landbruget. Som 18-årig kom hun ud at tjene, inden hun i 1946 tog på højskole i Tølløse – en oplevelse, der kom til at betyde meget i hendes liv.

Efter højskolen arbejdede Anna på Sjælland og Bornholm, hvor hun primært beskæftigede sig med madlavning og husholdning. I maj 1954 blev hun ansat som husbestyrerinde hos Peter Gjerrild på Damsiggård i Vester Hjermitslev. Det, der skulle have været en midlertidig stilling, udviklede sig til livslang kærlighed. Allerede i september samme år blev Anna og Peter gift, og sammen skabte de et hjem fyldt med varme og nærvær.

Anna Gjerrild fra Saltum fylder 100 år den 15. marts 2025. Foto: Privat

Anna og Peter fik først en søn og senere en datter, og med tiden voksede familien med svigerbørn, børnebørn og oldebørn. Familie har altid været en hjertesag for Anna, som med sin store kærlighed og omsorg har skabt et trygt samlingspunkt for de nærmeste.

Som medhjælpende hustru på gården var Anna en stor støtte for sin mand. Hun har aldrig været bange for at tage fat og har hjulpet til, hvor der var behov.

Dyr, blomster, madlavning og håndarbejde har været hendes passion gennem livet, hvilket mange har nydt godt af.

Anna har også spillet en aktiv rolle i Baptistkirken i Saltum. Med stor omhu har hun i mange år passet kirken og bagt utallige kager til forskellige arrangementer. Trods sin høje alder deltager hun stadig trofast i kirkens onsdagstræf.

Med sit positive og åbne sind møder Anna mennesker med interesse og varme. Hun følger med i livet, både lokalt og globalt, gennem tv og daglige avislæsning. I Saltum er hun et kendt ansigt, ofte set på sin scooter, når der skal handles ind ved Købmanden eller til fods på hovedgaden, hvor hun hilser på folk, suger indtryk til sig og følger med i livet i byen.

Anna fejres på dagen sammen med sin nærmeste familie. Onsdag den 19. marts 2025 er der åbent hus i Baptistkirken i Saltum mellem kl. 14 og 17, hvor venner og bekendte har mulighed for at hilse på fødselaren og fejre hendes imponerende liv.

- Annonce -

SENESTE ARTIKLER